Shar-pei fanok oldala <3

Szia ! Ha oda vagy a shar-pei kutyákért, vagy csak megszeretnél tudni valamit róluk, akkor itt a helyed :D jó szórakozást

A Shar Pei-eknél talán a leggyakoribb kórkép.

A felsö az alsó szemhéj lateralis (külsö) szélének a befordulásáról van szó. A befordult szemhéj és a szempillák a szaruhártyát folyamatosan irritálják. Könnyfolyás, gyakori  pislogás alakul ki. Súlyosabb és elhanyagolt esetekben a szaruhártya károsodhat. Ilyenkor sürgetö a mütéti megoldás. Néha elegendö a szemhéj felöltése (esetleg többször is), de gyakran megfelelö börterület kimetszése szükséges.

Kevés az olyan egyed, ahol legalább egyszer nem kell a szemhéjat felölteni, mely a jó sebészi technikának köszönhetöen a késöbbiekben nem is látszik. Az is igaz, hogy nem szabad egyenlöségjelet tenni a kissé laza, lógó szemhéj és az entropium közé.

Az öröklödése nem teljesen tisztázott. Többgénes, részben recessziv, részben domináns, esetleg változó erösséggel kifejezésre jutó.

Az esetek 68-80%-ban 8 hetes kortól látható az állandó könnyezés ill.  gyulladás.

Ha több hónaposan alakul ki, akkor az öröklödés már nehezen bizonyitható, hiszen az entropium gyulladások után is kialakulhat.

 A rendellenességet mutató kutyákat tenyésztésböl vonjuk ki.

AMILOIDOSIS

  A betegséget egy hyalin fehérjeanyag  (szérum amiloid antigén) parenchimás szervekben  (pl. vese, máj) való felhalmozódása okozza.

50%-ban más betegségekhez  (gyulladások,  daganatok) társul, mig a másik 50%-ban genetikai természetü.

12-24 hónaposan jelentkeznek az elsö tünetek, mint familiaris Shar Pei láz vaqy másik nevén duzzadt bokaizületi szindróma.

Hirtelen 40-41 fokos láz alakul ki. A boka (esetenként más izület  is) fáj­dalmasan megduzzad. Hányás, hasmenés, étvágytalanság, fokozott szomjúság és gyakori vizelet ürités tarkitja a kórképet. A láz sokszor (kezelés nélkül is) 24-36 óra múlva megszünik. A kutya sokszor másnap már jól érzi magát. A kórkép jól reagál lázcsillapitókra, antibiotikumokra, esetleg steroidokra. A láz azonban hetes-hónapos periódusokban visszatérhet. Majd föleg a vesékben, de más szervekben is (hasnyálmiriqy, bélrendszer)  felszaporodik az arniloid-A és a kutya 3-5 éves korában föleg vese- és/vagy májelégtelenségben elpusztul.

Sem az okát, sem a gyógymódját nem ismerjük a betegségnek. A diagnózist vesebiopsziával lehet igazolni.

 

  VON WILLEBRAND SYNDROMA

  Ezt a kutyáknál leggyakoribb vérzészavart 50 fajtánál sikerült kimutatni.

Oka a VIII. alvadási faktor (antihaemophiliás globulin) molekulájának a defektusa.

Változó súlyosságú vérzészavarban nyilvánul meg. Sokszor csak késöbb, esetleges mütétek során derül ki.

Öröklödö betegség. Az ilyen kutya nem tenyészthetö.

 

HYPOTHYREOSIS

  A pajzsmirigy alulmüködéséröl, elégtelen hormontermeléséröl van szó. 50 fajtánál sikerült eddig kimutatni a betegséget, és a belsö elválasztású mirigyek betegségei közül ez a leggyakoribb.  A Shar Pei fokozottan érintett. 1-3 éves kor között jelentkezik, de a klinikai jelek csak késöbb észlelhetöek. A pajzsmirigy limfocitás beszürödése, szövetkárosodása és funkciózavara alakul ki és a végeredmény idült, sorvadásos gyulladás. Az elhizás csak ritkán fordul elö (habár az anyagcsere lassulásának a velejárója). Az elsö jelek a periodikusan, jelentkezö fertözésekben nyilvánulnak meg.

Jellemzö tünetek a szimmetrikus szörhullás és a ször sötétedése, tompultság, fázékonyság, késöbb terméketlenség.

A diagnózis nem mindig egyszerü, hiszen a hormonokból igen nagy tartalékok vannak a szervezetben és amig azok fel nem használódnak a kutya egészségesnek tünik.  Emiatt az egyszeri  vérvizsgálat is félrevezetö lehet. Csak a rendszeres stimulációs tesztek vezethetnek a pontos diagnózishoz. Fontos a korai felismerés és kezelés (megfelelö hormonkészitményekkel), küllönben a betegség megkeseriti a kutya életét. A terápia viszonylag egyszerü és könnyen megoldható.

Többgénes öröklödésmenete van.

 

IgA   HIÄNY

  Egy vizsgálat szerint a Shar Pei-ek 75%-a érintett valamilyen fokban. Az IqA antitest hiánya léguti, bör és emésztöszervi betegségeket okoz.  Számos fertözés okozója is lehet.

Mivel a betegséget csak laboratóriumi vizsgálattal lehet kideriteni, gyakran nem kerül felismerésre.

 

ALLERGIA

  Az allergizálódás történhet a légutakon keresztül (pl. virágporok belélegzésével).

A vezetö tünet nem a tüsszögés (bár direkt irritációja is van), hanem a viszketés. A mancsok nyalogatása, rágása, vakaródzás és orrdörgölés kórjelzö. Kiütések jelentkezhetnek a hason és a testhajlatokban. A legtöbb allergiás kutya a 6. hónaptól mutatja ezeket a tüneteket. Enyhébb esetekben antihistaminok és kiegészitö fürdök (melyek ideig-óráig a viszketést is enyhithetik) jönnek szóba.  Súlyosabb esetben steroid-kezelésre kerülhet sor.

Vérvizsgálattal és börteszttel lehet igazolni.

Okozhatnak még allergiát ételek, gyógyszerek és rovarcsipések. Ez utóbbiaknál föleg a bolhacsipést kell kiemelni, a bolhanyál ui. erösen allergizáló.

Tavasszal,  virágzáskor sárgásbarna váladékozás alakulhat ki a szemben. Ez nem kóros mindaddig, mig a kutya ki tudja nyitni a szemet és a szemgolyó tiszta.

 

MUCONOSIS

  A Shar Pei-eknél a többi fajtához képest több ,,börnyák" van. Ez föleg hyaluronsavból áll, mely tiszta és nyúlós állagú. Kisebb sebek keletkezésénél szinte “enyvként" müködik. Valószinüleg ez az alapja a ráncosságnak is. Ennél a betegségnél  a bör alatti támasztószöveteket helyenként egy nyákszerü váladék helyettesiti.  Csomókat lehet tapintani a börben, melyek esetenként gennyesen váladékoznak.  Nöstényeknél a kórkép gyakoribb.

Ismert terápiája nincs. Antibiotikum adása és kiegészitö fürdök segithetnek.

 

  DEMODICOSIS   (SZÖRTÜSZÖATKA-KÓR)

  Kórokozó a Demodex canis nevü atka, mely a kutyák állandó élösködöje és az egészséges kutya börén is megtalálható.

Tünetek csak az immunrendszer gyengülése (betegség, daganat, alultáplált­sáq) vagy immundefektus esetén alakulnak ki.

Valószinüleg genetikai oka van (ezt eddig nem sikerült igazolni). Az esetek 90%-ban az immunrendszer teljes érettségének eléréséig (18-36 hónap) megfelelö kezeléssel regresszió lép fel. 10%-ban azonban súlyos tünetek alakulnak ki.

Kezdeti tünetek: enyhén hámló, szörtelen vörös börterületek (Észlelésükkor azonnal vigyük a kutyát állatorvoshoz!)  alakulnak ki, majd ezek területén gennyes pustulák lesznek. Súlyos esetben a folyamat generalizálódik (vaskos, ráncos, pyodermás bör jön létre). Nyirokcsomó megnagyobbodás, majd a parenchimás szervek érintettsége következik, és végül az állat elpusztul.

 

BÖRBETEGSÉGEK

Egy részük másodlagosan alakul ki (Ig-A hiány, hypothyreosis)

Börredö dermatitis (büzös, nedvedzö, kipirult bör)

Allergiás dermatitis és folliculitis

Seborrhoea oleose (avas szagú, hámló, vérzö bör)

 

FELPUFFADÁS

  Fokozott stresszhelyzet és levegönyelés (mohó evés és ivás) az okozója. Enyhébb esetben gyomorrontás a következmény, de súlyosabb esetben gyomorcsavarodás is kialakulhat. Itt sürgös mütéti beavatkozásra van szükség.

A tünetek puffadt has, elesettség, nyugtalanság végül sokkos állapot. A rizikót csökkenteni lehet az étel kisebb adagokban való adagolásával és azzal, hogy az étkezés és mozgás között minimum 2 óra  teljen el.

 

KARTAGENER SYNDROMA

  A  légzörendszerben található csillószörök nem tudják az idegentest-szürö szerepüket ellátni és idült léguti fertözés alakul ki.

Gondolni kell a betegségre ismétlödö és kiújuló fertözések esetén.

Köhögés, orrfolyás és láz jelentkezik. Gyakran társul nemzöképtelenséggel, idült középfülgyulladással és süketséggel.

Az esetek felében situs inversus (a mellkasi és hasi szervek forditott fekvése)  található.

Csak tüneti terápia van, amennyiben a fertözéseket uralni lehet, a kutya viszonylag normális életet  élhet.

 

 

CIMSZAVAKBAN

  Fogazat

Leggyakoribb  a  P1 (premolaris) és az M3 (molaris)  hiánya.

Elöfordulhat, hoqy a P1  csak 10 hónaposan töri át az ínyt.

Recessziv  több génpárhoz kötött öröklödés van a fogak esetében. Az állkapocs és a fogak kialakulását biztositó ún. fogléc külön örökletes háttérrel fejlödik, de igy a kettö egymástól függetlenül itélendö meg.

Szoros ajak szindrdma

Tömegesebb, húsos ajak fedi a fogakat, melyet a kutya rágás közben harapdál. Emellett az állkapocs növekedését is befolyásolja.  Rossz lesz a harapás.

  Orr

  Tömegesebb orr esetében beszükülhet az orrnyilás és a kutya kórosan horkol. Ha ez súlyos fokú, sebészeti beavatkozás szükséges.

  Fül

A Standard elönyben részesiti a kis füleket, de ez együtt jár a szük hallójárattal is. Nehezen tisztul-,  fertözödhet.

  Idült bakterialis vékonybélgyulladás



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 3
Heti: 40
Havi: 186
Össz.: 41 081

Látogatottság növelés
Oldal: shar pei betegségek :(
Shar-pei fanok oldala <3 - © 2008 - 2024 - shar-peifanok.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »